Rabu, 27 April 2016

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy sztachetki z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas rozmaite kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na plotki PVC na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także sztacheta z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek konstruuje się z skał różnego układu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o niesymetrycznych konturach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają również mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar